تدوین فرآیند زنجیره تامین فرش در کرمان/لزوم صدور شناسنامه برای فرش‌های صادراتی

دبیرکل اتاق کرمان با تاکید بر ایجاد تحول در صنعت فرش و صنایع دستی استان، بیان کرد: باید فرش دستباف و صنایع دستی کرمان احیا، صادرات و تغییر الگو در آن اتفاق بیفتد و منطبق با سلیقه و ذائقه امروز مشتریان تولید شود.

نمايش فرش ايران در سالن نمايشگاهي اجلاس عدم تعهد

رئيس اداره فرش استان تهران از نمايش 20 تخته فرش نفيس در سالن نمايشگاهي اجلاس سران عدم تعهد خبر داد.

فروغ اسماعيلي تصريح کرد: علاوه بر نمايش فرش در سالن نمايشگاهي اجلاس سران، نمايشگاه فرش دستباف موزه فرش ايران نيز در ايام برگزاري اجلاس داير و ميزبان بازديد‌کنندگان خواهد بود.

رئيس اداره فرش استان تهران يادآور شد: تمام ملل جهان مي‌دانند که فرش هنر اصيل ايراني است و بي‌ترديد از نمايش اين آثار در سالن نمايشگاهي اجلاس سران استقبال خوبي خواهد شد.

دستیابی به صادرات یک میلیاردی فرش مقدور نیست

 رییس انجمن علمی فرش ایران با آرمانی خواندن هدفگذاری یک میلیارد دلاری برای صادرات فرش دستباف ایران گفت: از نگاه علمی دستیابی به این رقم صادراتی بعید به نظر می رسد و تصور می شود هدفگذاری آرمانی صورت گرفته
 سیدجلال الدین بصام در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران، افزود: تجربه سالهای گذشته صادراتی کمتر از این رقم را نشان می دهد و امسال با توجه به کاهش میزان تولید فرش و افزایش قیمت آن، به نظر می رسد دستیابی به صادرات یک میلیاردی مقدور نیست.

تمامي طرح هاي فرش ايران تا سال آينده ثبت ملي مي‌شوند

سید مهدی میرصالحی مدیر مالكیت فكری و علائم تجاری مركزی ملی فرش ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه میراث فرهنگی باشگاه خبرنگارانگفت: تاكنون 20 طرح از مناطق فرشبافی كشور ثبت ملی شده و طبق برنامه ریزی های انجام شده تا سال آینده تمامی طرح های فرش ایران ثبت ملی می شوند.
وی با تاكید بر اینكه یكی از شروط ثبت جهانی طرح فرشهای ایران ثبت ملی آن است، افزود: فرایند ثبت جهانی مراحل پیچیده و دقیقی دارد كه نیاز به كار كارشناسی ویژه در تمامی زمینه ها از جمله تجزیه و تحلیل موقعیت های طرح و حتی نوع جنس مواد اولیه بافت آن است و به راحتی نمی‌توان آن را ثابت كرد.
میر صالحی در پاسخ به اینكه آیا تاكنون طرح فرش های ایرانی به ثبت جهانی رسیده اند یا خیر، گفت: نه تنها فرش بلكه هیچ كالایی از ایران تاكنون به ثبت جهانی نرسیده است و فرش ایران اولین و معروفترین كالای ایرانی است كه در آینده نزدیك به ثبت جهانی خواهد رسید.
وی افزود: كشورهای رقیب در این امر از ما جلوتر هستند و اقداماتی هم انجام داده اند اما چون ایران مدعی است بنابراین آن ها هرگز نمی‌توانند طرح های فرش ایران را به نام خود ثبت كنند.

جشنواره و نمایشگاه تخصصی صنایع دستی، فرش و دستبافته‌های عشایر ایران

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ‌مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد از 19 تا 31 شهریورماه سال جاری میزبان جشنواره و نمایشگاه تخصصی صنایع‌دستی و دستبافته‌های روستایی و عشایر ایران است.
مهندس علی عبداله نژاد با اعلام این خبر گفت: در این نمایشگاه، هنرمندان و صنعتگران  استانهای آذربایجان شرقی، قم، اراک، همدان، تهران ،فارس، اصفهان و سایر نقاط کشور، تولیدات خود را در قالب 80 غرفه شامل انواع صنایع دستی، فرش‌های ابریشم ،تابلو فرش و دستبافته‌های عشایری نظیر گلیم ، گبه و... به نمایش می‌گذارند.
معاون توسعه مدیریت سازمان و سرپرست مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد افزود: مراسم گشایش رسمی این جشنواره و نمایشگاه در دومین روز برپایی آن مصادف با  روز دوشنبه 20 شهریور ماه و با اجرای زنده موسیقی سنتی، برپایی سیاه چادرهای عشایری، همراه با سوغات و  غذاهای محلی و نمای‌شهای آئینی عشایر نقاط مختلف ایران است.
وی ادامه داد: مراسم ویژه و برنامه های فرهنگی این جشنواره هر روز از ساعت 18 تا 30/19 در محوطه ورودی زعفرانیه و مجاور کاخ ملت سعدآباد توسط عشایر استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی ،چهار محال بختیاری و ... برگزار می‌شود.
این مسئول افزود: نمایشگاه تخصصی صنایع‌دستی ، فرش و دستبافته‌های عشایری ایران، از سوی شرکت مهرپژواک البرز و با همکاری مجموعه سعدآباد با هدف حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و تعامل گسترده فعالان این هنر ـ صنعت برگزار خواهد شد.
گفتنی است برگزاری مسابقات و برنامه‌های سرگرمی توسط رادیو نمایشگاه و برنامه‌های عروسکی ویژه کودکان و نوجوانان توسط هنرمندان صدا و سیما  از برنامه های جانبی جشنواره و نمایشگاه مذکور است.
علاقمندان می‌توانند جهت بازدید از این نمایشگاه  از 19 تا 31 شهریور ماه همه روزه ( بجز روز چهارشنبه 22 شهریور ماه) از ساعت 10 الی 30/20 به مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، به نشانی خیابان ولیعصر (عج)، خیابان شهید فلاحی(زعفرانیه سابق)، انتهای خیابان شهید طاهری مراجعه نمایند.
منبع : chn.ir

کاهش 73 درصدي صادرات فرش دستباف ايراني

 براساس آمار گمرک ایران در پنج ماه نخست سال جاری بالغ بر 146.9 میلیون دلار فرش و سایر کفپوشهای نسجی از پشم یا از موی نرم حیوان، گره‌باف از کشور صادر شد که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش 73.7 درصدی را نشان می دهد. وزن فرش دستباف صادراتی ایران نیز با افت 74.7 درصدی به حدود 1743 تن رسید.

سامانه سفارش‌پذیری صادرات فرش راه‌اندازی می‌شود

  مركز ملی فرش در نظر دارد سیستم سفارش پذیری فرش را در اختیار تولیدكنندگان قرار دهد تا به صورت كاملا مستقل بدون اتصال به نهادهای مرتبط كارهای تبلیغات، بازاریابی، معرفی كالای خود و در نهایت سفارش تولید خود را از مشتری بگیرند.
  

بيست و يکمين نمايشگاه فرش دستباف -اختصاص تسهيلات ويژه به مشتريان بيست و يکمين نمايشگاه فرش دستباف

 مدیرعامل شرکت سهامی فرش از ارائه تسهیلات ویژه این شرکت به مشتریان فرش دستباف همزمان با برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه فرش دستباف تهران خبر داد.
  

1 2 3 4