شبی برای فرش در اتاق کرمان

 

صنعت فرش اگر چه تاکنون نتوانسته در تقویم رسمی کشور روزی را به نام خود ثبت كند اما در کرمان، هشتم دي‌ماه 97، به گردهمايي گرم پیشکسوتان، فعالان و دست اندراکاران فرش در استان اختصاص یافت و به نام "شب فرش كرمان" مزين شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي كرمان، در برنامه ویژه این شب، سالن برگزاری به فرش های نفیس و زیبا، دارهای قالی و مبلمان قالی، مزین شده و همه آنها برای نشان دادن هر چه بهتر زیبایی، عظمت و قدمت فرش کرمان و احترام به پیشکسوتانش تدارک دیده شده بود. همه آمده بودند، از بافنده، نقش خوان، طراح، تولیدکننده و صادرکننده فرش تا مسئولان و بزرگان فرش در سطح ملی و استانی تا حرف های یکدیگر را بشنوند، بنشینند پای دار قالی و غصه ها را خالی کنند و برای بازگشت فرش کرمان به عرش چاره‌ای بیندیشند.

رئیس اتاق کرمان در این آئین با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکلاتی در صنعت فرش کرمان وجود دارد، گفت: سابقه، محبوبیت و شهرت جهانی فرش کرمان بر کسی پوشیده نیست و با دیدن آثار و زحمات چندین دهه پیشکسوتان این عرصه می توان به نشاط گذشته فرش پی برد. سید مهدی طبیب زاده، با ابراز امیدواری نسبت به همکاری مسئولان و فعالان صنعت فرش برای بازگشت فرش به دوران اوج، رونق و قدرت خود، افزود: اتاق کرمان در زمینه آسیب شناسی صنعت فرش با کمک شرکت شهرکت های صنعتی و با بهره گرفتن از مطالعات انجام شده به راهکارهایی برای رونق و بهبود وضعیت فرش دست یافته است.

وی ادامه داد: امیدواریم با استفاده از تجربه گذشتگان، ورود بیشتر فعالان این عرصه و استفاده از روش‌های جدید بتوانیم از هدر رفتن این سرمایه اجتماعی جلوگیری و صنعت فرش را احیا کنیم. وی اظهار کرد: در دو سال گذشته سالن های مستقل در نمایشگاه های بین المللی فرش در اختیار تولید کنندگان و فعالان صنعت فرش کرمان قرار گرفت تا گردهمایی آنها در یک سالن و به نمایش گذاشتن مجموعه کاملی از تولیدات کرمان، مسیر هموارتری برای رونق دوباره بازار فرش استان فراهم شود.

طبیب زاده با بیان اینکه از بکارگیری شیوه های مدرن برای احیای صنعت فرش غافل نشده‌ایم، افزود: با استفاده از برگزاری استارت آپ‌ها، ایده‌های جدید را از مبتکران و فعالان این صنعت، دریافت کرده و در طراحی، تولید و بازاریابی نیز جوانان را در کنار پیشکسوتان صنعت فرش قرار داده‌ایم.

وی از اجرای طرح شناسنامه دار کردن فرش کرمان سخن گفت و افزود: با همکاری دانشگاه‌ها، چاپ کتاب های فرش راور و فرش کرمان در حال انجام است. رئیس اتاق کرمان تصریح کرد: همچنین مسابقه نقاشی با موضوع فرش در خانواده برای مقاطع سنی 4 تا 10 سال برگزار شد که 80 نفر آثار خود را به دبیرخانه این مسابقه ارسال کردند و بزودی از نفرات برتر تجلیل خواهد شد.

جایگاه از دست رفته فرش کرمان در جهان

در ادامه فعال و تحلیلگر اقتصادی با اشاره به مشکلات صنعت فرش، گفت: بافندگان فرش کرمان از مسیر واقعی، سالم و اصالت بافت خارج شده‌اند و فرش کرمان جایگاه شایسته خود را در دنیا از دست داده است. محسن جلال پور، با تاکید بر تلاش برای دست یابی به جایگاه گذشته فرش اظهار کرد: دولت و حاکمیت باید اجرای فعالیت ها را به بخش خصوصی واگذار و خود نقش نظارتی را ایفا کنند تا اقتصاد کشور رونق یابد.

دولت نباید متولی صنعت فرش باشد

استاندار کرمان نیز در این آئین، صنعت فرش کرمان را نیازمند داشتن متولی مشخص دانست و گفت: دولت نباید به طور مستقیم متولی این صنعت باشد که البته مایل به حضور اجباری در این صنعت نیست. محمدجواد فدایی، به سابقه صنعت فرش در کرمان اشاره و بیان کرد: ارائه برنامه زمان بندی و عملیاتی از سوی دست اندرکاران فرش دستباف برای ارتقاء وضعیت فرش کرمان و رسيدن به جایگاه اصلي خود ضروری است که به نظر می رسد با برنامه ریزی دقیق یک ساله می توان ظرفیت صادرات، تعداد شاغلان و درآمد این صنعت را دو برابر کرد.

وی افزود: با بالا بردن کیفیت مواد اولیه تولید فرش و ارائه طرح های مناسب و خلاقانه می توانیم به جایگاه اولیه خود در صنعت فرش برسیم و استانداری کرمان آماده انجام هر اقدامی برای احیای این صنعت با هدایت  پیشکسوتان است.

ضرورت برنامه ریزی در هنر و درآمد فرش کرمان برای توسعه بازار

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در ادامه این آئین به تعداد زیاد بافندگان فرش در استان اشاره کرد و افزود: حدود 40 هزار نفر از مجموع 50 هزار نفر بافنده استان، کارت شناسایی قالی‌بافی دریافت کرده‌اند اما تنها 15هزار نفر آنها بیمه شده‌اند. مهدی حسینی نژاد، در ادامه در رابطه با وضعیت صادرات فرش کرمان تصریح کرد: در دهه 70 صادرات فرش کشور بیش از یک میلیارد دلار و سهم استان کرمان از صادرات این محصول 100 میلیون دلار بود.

وی ادامه داد: صادرات فرش کشور در سال گذشته حدود 350 میلیون دلار و حدود 10 درصد آن متعلق به استان کرمان بود که این میزان، کاهش صادرات فرش را نشان می دهد. حسینی نژاد، با بیان اینکه برند قالی کرمان از قرون گذشته معروف بوده است، اظهار کرد: در 9 ماهه امسال حدود 279 میلیون دلار صادرات فرش بوده که در مقایسه با سال گذشته از وضعیت بهتری برخورداریم.

وی افزود: پیشنهاد می شود با کمک انجمن طراحان فرش کرمان به برنامه ریزی در دو بعد هنر و درآمد فرش پرداخته تا نیاز بازار های هدف این صنعت شناسایی شود. مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، با اشاره به راه اندازی کنسرسیوم صادراتی به عنوان یک برنامه ویژه و استراتژیک برای برون رفت از کاهش صادرات فرش، گفت: امیدواریم با تشکیل کنسرسیوم صادراتی و اعتماد ویژه به بخش خصوصی به سرعت به روزهای اوج صادرات فرش کرمان بازگردیم.

خرید شرکت فرش توسط شرکت سرمایه گذاری ملل

در ادامه این آئین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یکی از ظرفیت های بسیار خوب در اقتصاد استان را، هنر قالیبافی برشمرد و افزود: صنعت فرش به جز فعالیت اقتصادی، انتقال هنر را نیز بر عهده دارد. محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به شرایط کنونی اقتصاد، کاهش ارزش پول ملی و تغییر نرخ ارز، گفت: صادرکنندگان از وضعیت به وجود آمده می توانند به عنوان یک ظرفیت در صادرات استفاده کنند.

وی بخش عمده فعالیت در صنعت فرش را متشکل از هنر ذهن و دست انسان ها دانست و تصریح کرد: ارزش افزوده حاصل از این صنعت می تواند مبنای جهش در عملکرد فعالان این حوزه باشد. پورابراهیمی، با تاکید بر تجهیز و استاندارد سازی کارگاه های قالی بافی شهرستان راور، افزود: طی سه سال گذشته از ظرفیت بافندگان شهرستان راور برای بافت فرش مورد نیاز عتبات عالیات استفاده شد.

وی از خرید شرکت فرش توسط شرکت سرمایه گذاری ملل خبر داد و گفت: مدیرعامل این شرکت برای راه اندازی 500 دار قالی در کرمان اعلام آمادگی کرده است. وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آمادگی هرگونه اقدام در راستای رونق اقتصادی استان و کشور را اعلام می کند، از استاندار کرمان درخواست کرد چاره‌ای اندیشیده شود تا ساختمان قدیمی شرکت ملی فرش واقع در خیابان باستانی پاریزی، به عنوان موزه فرش کرمان خریداری شود.

در پایان این نشست از پیشکسوتان و جمعی از فعالان فرش کرمان كه در نمايشگاه سال جاري تهران حضور داشتند و همچنین برگزیدگان جشنواره ایده ها در فرش دستباف تقدیر شد.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان از کارگاه های صنایع دستی بم و فهرج بازدید کرد

 

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان در راستای برنامه ریزی این کمیسیون برای سفر به شهرستان های استان در سال جاری، از کارگاه های صنایع دستی بانوان در بم و فهرج به منظور پیگیری حل مشکلات و مسائل آنها، بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، فخری الله توکلی به همراه محمدحسین اکبری یزدی عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان و مسئول دفتر نمایندگی اتاق کرمان در شرق استان از کارگاه صنایع دستی شرکت تعاونی غزاله شهرستان فهرج و کارگاه صنایع دستی ارگ بم بازدید کردند و در جریان فعالیت های بانوان این مناطق قرار گرفتند. کارگاه صنایع دستی شرکت تعاونی غزاله شهرستان فهرج 7 ماه پیش راه اندازی شده و در حال حاضر 45 بانوی هنرجو در رشته های حصیربافی، قالیبافی، گلیم بافی، پته دوزی و خیاطی در این کارگاه فعالیت می کنند که سرمایه اولیه این شرکت، هزینه خرید تجهیزات، لوازم و اجاره کارگاه توسط خیرین تامین شده و آموزش های لازم به بانوان مناطق مذکور به صورت رایگان انجام می شود.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان در مورد برگزاری دوره پیشرفته حصیربافی و سوزن دوزی برای بانوان این کارگاه قول مساعد داد و گفت: پیگیری های لازم برای اختصاص مکان مناسب تر برای فعالیت این بانوان انجام خواهد شد.

الله توکلی، با بیان اینکه مواد اولیه بومی در تولید این صنایع دستی استفاده می شود، افزود: اگر بتوان غرفه هایی را برای فروش تولیدات صنایع دستی این بانوان راه اندازی کرد در ایجاد اشتغال و استقبال بیشتر بانوان از این رشته ها بسیار تاثیرگذار خواهد بود. وی با اشاره به اینکه باید در کنار گردشگری، صنایع دستی حمایت و دیده شود، ادامه داد: غرفه های فروش صنایع دستی باید به صورت فصلی و موقتی در مکان هایی مانند ارگ بم که مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد راه اندازی شوند تا به فروش این تولیدات کمک کنند.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی استان کرمان، اظهار کرد: یکی از دغدغه های دولت، اشتغال زنان و جوانان است و باید در این زمینه حمایت های لازم از فعالیت های بانوان توسط برخی دستگاههای دولتی انجام شود.

 

رئیس مرکز ملی فرش ایران: فرش دستباف ‌جایگزین فرش ‌ماشینی شود

  

 

  رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه نهاده‌ها و مواد اولیه فرش از مالیات ارزش افزوده معاف شدند، گفت: فرش دستباف ‌جایگزین فرش ‌ماشینی شود.
    
    فرشته دست پاک  در گردهمایی تجار و بازرگانان فرش دستباف کشور با تولیدکنندگان فرش استان همدان اظهار داشت: ایران جز قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین خواستگاه‌های فرش دستباف است.
    
    وی با بیان اینکه فرش دستباف ایران از روزگاران قدیم تاکنون همواره خودنمایی کرده است، افزود: علاوه بر دیدگاه فرهنگی، فرش دستباف به عنوان هنر صنعت در توسعه اقتصاد کشور مؤثر بوده و باید موردتوجه ویژه قرار گیرد.
    
    دست‌پاک با تأکید بر اینکه استان همدان قدمت طولانی در حوزه فرش اصیل روستایی دارد، افزود: این هنر گران‌بها باید بار دیگر احیا و به آن پرداخته شود.
    
    رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه با احیای فرش دستباف باید آن را جایگزین فرش شهری و ماشینی کنیم، بیان کرد: کشورهای بسیاری با هنر و صنعت برای خود هویت می‌خرند اما کشور ایران غنی از هنر و فرهنگ فرش است که باید از این هنر صیانت شود.
    
    دست‌پاک با بیان اینکه هنر صنعت فرش، هویت ملی ایران و مربوط به امروز و دیروز نیست، عنوان کرد: باید به فرش دستباف به عنوان یک هنر مؤثر در توسعه صنعت نگاه ویژه‌ای شود.
    
    وی با تأکید بر اینکه در کشور توسعه‌یافته‌ای مانند سوئیس تنها 10 درصد از مردم تحصیل‌کرده هستند که به جای آن بر روی صنعت سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ابراز کرد: ایران بعد از آمریکا دومین کشور است که با 30 درصد تحصیل‌کرده بالاترین نرخ تحصیل‌کنندگان را دارد که متأسفانه بلد نیستیم از این قابلیت و مزیت در راستای توسعه کشور به درستی استفاده کنیم.
    
    رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه باید از صنعت فرش و این هویت ملی صیانت شود، تأکید کرد: 70 درصد بافندگان فرش در کشور زنانی هستند که بدون شعار و چشمداشتی به دولت در این عرصه فعالیت می‌کنند و با استفاده از کمترین سرمایه بیشترین منفعت را برای کشور دارند.
    
    پاک‌دست با بیان اینکه دارا بودن پشتوانه فرهنگی و هنری و وجود نگاه مثبت به فرش ایران در بازارهای جهانی از مزیت‌های فرش دستباف ایرانی است، افزود: در اختیار داشتن بازارهای جهانی فرش دستباف، تنوع تولیدات از نظر رنگ، طرح، اندازه و الیاف، تأمین بخش عمده‌ای از مواد اولیه در تولید فرش در کشور، وجود مؤسسات و مراکز علمی و تحقیقات و دانش‌آموختگان از دیگر مزیت‌های فرش دستباف در کشور است. 

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان: امیدها و تلاش ها برای احیای فرش به چشم می خورد

کمیسیون قالی و صنایع دستی از جمله بخش‌های فعال اتاق کرمان است که در سال‌های اخیر توانسته اقدامات بسیار مهمی در حوزه فرش انجام و تا حدودی رونق را به این صنعت بازگرداند. رئیس این کمیسیون طی گزارشی به شرایط این صنعت و همچنین فعالیت‌های کمیسیون قالی و صنایع دستی در سال 96 اشاره کرده است. فخری الله‌توکلی که خود از فعالان صنعت فرش و بازرگانان نام‌آشنای ایران است، ضمن اشاره به مشکلات فراوان در این حوزه، می‌گوید همچنان امیدوار به بازگشت رونق سابق به فرش کرمان است.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان با بیان اینکه باید تحول جدی در صنعت فرش ایجاد شود، گفت: باید تلاش شود که فرش کرمان به بهترین شیوه و موثرترین روش ها معرفی و داشته های فرش کرمان، سابقه و برند آن به خوبی تبلیغ شود.

فخری الله توکلی، افزود: اگر چه صنعت فرش کرمان با قدمتی کهن به عنوان میراثی ماندگار در سطح ایران و جهان هنرنمایی می کند اما چند سالی است به دلیل مشکلات فراوان، نفس های این صنعت به ویژه در بخش صادرات به شماره افتاده اما هنوز امیدها و تلاش ها برای احیای آن به چشم می خورد.

وی ادامه داد: از مهمترین ویژگی های صنعت فرش دستباف می توان به تولید انبوه و عدم نیاز به تشکیلات وسیع اداری و یا موسسات بزرگ مالی، ایجاد اشتغال و درآمد به ویژه در مناطق روستایی، عدم احتیاج به سرمایه گذاری زیاد، ایجاد اشتغال در مشاغل زیرمجموعه این صنعت مانند پشم ریسی، رنگرزی و… متکی بودن بر امکانات داخلی و منبع مهم ایجاد درآمدهای ارزی، نام برد.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان اظهار کرد: صنعت قالی بافی در درون خود چندین شغل جانبی از جمله رنگرزی، چله‌کشی، نقشه‌کشی، تهیه نخ‌های کرکی و ابریشمی و فروشندگی فرش دارد و به همین دلیل نقش فرش در اشتغالزایی و کسب درآمد برای بافندگان غیر قابل انکار است.

الله توکلی، بیان کرد: اما مهمترین موضوع در این زمینه تولید متناسب با تقاضای بازار و شناسایی و دستیابی به بازارهای جدید و حفظ بازارهای موجود است تا بتوان رونق گذشته را نیز به این صنعت بازگرداند.

وی گفت: صادرات فرش دستباف طی دهه های اخیر نوسانات زیادی داشته و با وجود اینکه فرش ایرانی جایگاه خود را در سطح بین المللی به عنوان بزرگترین صادرکننده فرش دستباف حفظ کرده، اما جایگاه صادرات فرش دستباف در مقایسه با سایر اقلام صادراتی در حال کاهش است.

وی در بخش دیگری به اقدامات کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان در سال 96 اشاره کرد و گفت: اشتغالزایی، ارتقا تولید از منظر کمی و کیفی، بازاریابی داخلی و خارجی و توسعه بازار در تولیدات صنایع دستی و فرش استان، از اولویت های فعالیت این کمیسیون بوده است.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری دوره های کارگاهی و آموزشی بر اساس نیازها و پیشنهادات اعضای کمیسیون و توجه به بحث برندینگ و بهره گیری از شیوه های تبلیغاتی نوین برای معرفی صنایع دستی استان از دیگر برنامه ها بوده و همچنان ادامه خواهد داشت.

الله توکلی، به ارائه گزارشی از برخی اقدامات انجام شده توسط کمیسیون در سال 96 پرداخت و اظهار کرد: شرکت در بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف تهران در شهریورماه 96 از مهمترین اقدامات بود که

طراحان، پیشکسوتان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش کرمان حضوری فعال، پررنگ و هماهنگ داشتند.

وی افزود: در این نمایشگاه فرش های ارزشمند و نفیس کرمان با همکاری کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان و انجمن فرش استان در یک سالن در معرض نمایش و بازدید علاقمندان قرار گرفت.

الله توکلی، خاطرنشان کرد: در این دوره از نمایشگاه برخلاف دوره های گذشته، فعالان این صنعت به صورت منسجم در کنار یکدیگر قرار گرفتند و همین موضوع هماهنگی و همدلی برای توسعه این صنعت را نشان داد.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان، ادامه داد: برگزاری تور بازدید نمایشگاه فرش، برگزاری نشست تخصصی فرش دستباف در حاشیه نمایشگاه و برگزاری نشست رئیس اتاق کرمان و روسای کمیسیون های قالی صنایع دستی و گردشگری و خدمات با رئیس مرکز ملی فرش از جمله برنامه های جانبی این نمایشگاه بود.

 وی در ادامه به برگزاری نمایشگاه توانمندی های استان کرمان در مشهد در سال 96 اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه توانمندی های استان کرمان به عنوان یکی از استان های پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور، در محل سایت نمایشگاه های بین المللی مشهد توانمندی های استان به نمایش گذاشته شد که تعدادی از غرفه های این نمایشگاه نیز به صنایع دستی کرمان و یک سالن مجزا به فرش کرمان اختصاص یافته بود.

الله توکلی، اظهار کرد: شخصیت های ملی و استانی از جمله رئیس کل بانک مرکزی، شهردار مشهد، مشاور اقتصادی استاندار کرمان، رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان، عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد و... از این نمایشگاه دیدن کردند.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان به سفر هیاتی از بانوان کارآفرین ایران به فرانسه اشاره و بیان کرد: هدف از این سفر سه روزه معرفی دستاوردهای ایران در حوزه زنان و ملاقات‌های اقتصادی با بخش خصوصی این کشور بود. الله‌توکلی خاطرنشان کرد: این بانوان متشکل از اعضای اتاق های بازرگانی و روسای شرکت های خصوصی، برای حضور در سمینار "زن ایرانی؛ زن پویا" و برگزاری برخی نشست‌های تخصصی نیز به فرانسه سفر کردند.

وی ادامه داد: بانوان ایرانی علاوه بر شرکت در مجلس ملی فرانسه و شورای کارآفرینان این کشور در جلسات و کارگاه‌های تخصصی با شرکت های فرانسوی حضور داشتند.  الله توکلی، با تاکید بر اینکه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های حوزه زنان در ایران باید به تمامی جهان معرفی شود، اظهار کرد: در نشست با سفیر ایران در فرانسه و رئیس گروه دوستی ایران و فرانسه برخی راهکارهای تحقق این مهم بررسی و پیشنهاد داده شد.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان ادامه داد: مطالعه میدانی وضعیت موجود و آمار دقیق فعالین فرش دستباف جیرفت و پیگیری  وضعیت بیمه آنها، برگزاری اولین مسابقه عکاسی فرش دستباف و دکوراسیون داخلی، اخذ موافقت اصولی برای تشکیل مجمع موسسین انجمن فرش دستباف استان، حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران و معرفی دستبافته‌های ایلیاتی استان و... از سایر اقدامات انجام شده این کمیسیون در سالی که گذشت، بوده است.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان: توانمندی‌ها زنان ایرانی در فرانسه معرفی شد

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان با اشاره به سفر هیات بانوان کارآفرین کشور به پاریس گفت: هدف از این سفر سه روزه معرفی دستاوردهای ایران در حوزه زنان و ملاقات‌های اقتصادی با بخش خصوصی این کشور بود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، فخری الله‌توکلی افزود: این بانوان متشکل از اعضای اتاق های بازرگانی و روسای شرکت های خصوصی، برای حضور در سمینار "زن ایرانی؛ زن پویا" و برگزاری برخی نشست‌های تخصصی نیز به فرانسه سفر کردند.

وی ادامه داد: بانوان ایرانی علاوه بر شرکت در مجلس ملی فرانسه و شورای کارآفرینان این کشور در جلسات و کارگاه‌های تخصصی با شرکت های فرانسوی حضور داشتند. الله توکلی، با تاکید بر اینکه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های حوزه زنان در ایران باید به تمامی جهان معرفی شود، اظهار کرد: در نشست با سفیر ایران در فرانسه و رئیس گروه دوستی ایران و فرانسه برخی راهکارهای تحقق این مهم بررسی و پیشنهاد داده شد.

گفتنی است فخری الله توکلی عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان، فعال اقتصادی و تاجر فرش و صنایع دستی است و دو دوره رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان بوده است.

چين؛ مقصد جديد صادرات فرش ايراني

    عسگراولادی گفت: برای صادرات فرش دستباف و ماشینی ایرانی، بازار‌های جدیدی در چین گشایش شده است.

       اسداله عسگراولادي  افزود: زير ساخت لازم براي رسيدن به مبادلات تجاري 50 ميليارد دلاري ايران و چين فراهم است که تا پايان سال 2018 به اين هدف خواهيم رسيد.

       وي اضافه کرد: البته توصيه ما به چيني ها اين است که به جاي خريد و فروش کالا، در ايران سرمايه گذاري کنند که با سرمايه گذاري چيني ها مي توانيم منطقه و 15 کشور همسايه را تحت پوشش قرار دهيم البته چيني ها بايد فناوري، ماشين آلات و مواد اوليه را تامين کنند ما هم از نظر ريالي محل کارخانه را تامين مي کنيم تا با کار مشترک، همکاري ها دراز مدت و ادامه دار باشد.

       عسگراولادي اضافه کرد: در 30 سال اخير همواره مبادلات ما به سود ما مثبت بوده است يعني 53 درصد ما به چين صادرات داريم و 47 درصد هم ما از چيني ها واردات داريم. وي با بيان اينکه در افزايش مبادلات به 50 ميليارد دلار هم اين تراز مثبت به نفع ايران را حفظ خواهيم کرد گفت: علاوه بر صادرات انرژي، انواع مواد غذايي، خشکبار، سنگ هاي معدني و فرش صادرات ما به چين خواهد بود ضمن اينکه چيني ها هم به اين محصولات نياز دارند البته ما هم بايد بازارهاي مان را در چين حفظ کنيم که با حضور در نمايشگاه ها و اعزام هيئت ها اين بازار را حفظ خواهيم کرد.

برگزاری مرحله استانی دوازدهمین المپیاد فرش دستباف در کرمان

   

 

مرحله استانی دوازدهمین المپیاد فرش دستباف در هنرستان کار و دانش اندیشه نوکرمان برگزار شد.

       دبیر اجرایی المپیاد استانی فرش گفت: در این المپیاد ۲۵ هنرجو در دو مرحله تئوری و عملی و در سه برگزاری مرحله استانی دوازدهمین المپیاد فرش دستباف در کرمانگرایش بافت ، طراحی و رنگرزی با هم رقابت کردند.

       احمد مهری راینی افزود : در مرحله شهرستانی این المپیاد ۱۳۰ هنرجوی پایه یازدهم رشته فرش با هم رقابت و منتخبان آنها به مرحله استانی راه یافتند.

       وی همچنین با بیان اینکه مرحله کشوری این المپیاد ، یازدهم و دوازدهم اسفند در شهرستان کاشان استان اصفهان برگزارمی شود افزود: در مرحله استانی ۸ هنرجو برگزیده و به مرحله کشوری راه پیدا می کنند.

       دبیر اجرایی المپیاد فرش یادآور شد : استان کرمان پارسال در المپیاد کشوری فرش در گرایش بافت رتبه سوم را از آن خود کرد.

       هم اکنون رشته فرش دستباف در هنرستان های کار و دانش ۸ شهرستان استان کرمان آموزش داده می شود.

بانوان سرزمین رنگ ها و نغمه ها"كرمان"

بانوان سرزمین رنگ ها و نغمه ها"كرمان"

همگام با ديگر فعالان درعصرانه گردشگري استان كرمان

 همزمان با يازدهمين نمايشگاه گردشگري تهران

 زمان: سه شنبه، ٣بهمن؛ سالن خليج فارس

ساعت١٤/٣٠ الی ۱۶/۳۰

1 2 3 4