Blog

گفت‌وگو با استاد «عباس نژاد سروری» طراح قالی

 گفت و گو با استاد عباس نزاد سروری

اشاره: در سال 1308 در کرمان به دنیا آمد. از همان کودکی به نقاشی علاقه‌ی فراوان داشت و از سال 1320 کار طراحی و نقاشی را پس از به پایان رساندن دوره‌ی ششم ابتدایی به طور حرفه‌ای آغاز کرد.

او نقاشیِ فرش را نزد استادانی از جمله استاد مرحوم موحدی، مرحوم وفایی و مرحوم بهارستانی فراگرفت؛ اما اعتقاد داشت «خلاقیت در طرح و نقش حرف اول را می‌زند و تنها با یادگیری تئوری راه به جایی نخواهی برد» و همین موضوع باعث شد تا با استفاده از خلاقیت خود، با بهره‌گیری از طرحی از مرحوم دیلمقانی، نقش قالی سرام سروری را ابداع کند.

شاید بتوانیم استاد سروری را یکی از قدیمی‌ترین طراحان و نقاشان فرش کرمان بنامیم که علی‌رغم سن بالا، هم‌چنان به کار نقاشی و طراحی قالی عشق می‌ورزد و در طول روز حداقل نیم‌ساعتی را در کارگاه کوچکی که دارد به این کار مشغول است.

در کنار احمد رستگاری، طراح معاصر فرش راور

هر چند ز روی کریــمان خجلیم                                            غم نیست که پرورده ی این آب و گلیم

در روی زمین نیست چو کرمان جایی                                     کرمان دل عالم است و ما همه اهل دلیم

 

در روزگاری که بسیاری از سنت های حسنه گذشته، به دلایلی از جمله مشلغه های روزمره رو به فراموشی نهاده به وفوور شاهد آن هستیم که بسیاری از شخصیت های برجسته پس از مرگشان آنچنان شناخته و قابل تکریم می شوند که انگار در روزگار حیاتشان اینگونه شایسته تکریم نبوده اند و بی شک اگر روند دنیا به ادامه حیات آنان مقدر بود هرگز چنین شناختی از آنان صورت نمی گرفت  و اینگونه شناخته نمی شدند. متاسفانه سنت های حسنه امروزی ما در مورد این افراد  بعد از مرگ آنان به کار گرفته می شود.که این موضوع در جای خود بسیار جای سوال دارد .

 اما در دیار و استان ما بسیاری از اینگونه افراد بزرگ اما گمنام را، همان مردم ساده ای تشکیل می دهند که از محله های قدیم کرمان چون محله گودال وخواجه خضر و مشتاق تا دهستان های دوردستی چون پاریز برخاسته اند و در عرصه علم و فرهنگ و هنر درخشیده اند .