رئیس مرکز ملی فرش ایران: فرش دستباف ‌جایگزین فرش ‌ماشینی شود

  

 

  رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه نهاده‌ها و مواد اولیه فرش از مالیات ارزش افزوده معاف شدند، گفت: فرش دستباف ‌جایگزین فرش ‌ماشینی شود.
    
    فرشته دست پاک  در گردهمایی تجار و بازرگانان فرش دستباف کشور با تولیدکنندگان فرش استان همدان اظهار داشت: ایران جز قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین خواستگاه‌های فرش دستباف است.
    
    وی با بیان اینکه فرش دستباف ایران از روزگاران قدیم تاکنون همواره خودنمایی کرده است، افزود: علاوه بر دیدگاه فرهنگی، فرش دستباف به عنوان هنر صنعت در توسعه اقتصاد کشور مؤثر بوده و باید موردتوجه ویژه قرار گیرد.
    
    دست‌پاک با تأکید بر اینکه استان همدان قدمت طولانی در حوزه فرش اصیل روستایی دارد، افزود: این هنر گران‌بها باید بار دیگر احیا و به آن پرداخته شود.
    
    رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه با احیای فرش دستباف باید آن را جایگزین فرش شهری و ماشینی کنیم، بیان کرد: کشورهای بسیاری با هنر و صنعت برای خود هویت می‌خرند اما کشور ایران غنی از هنر و فرهنگ فرش است که باید از این هنر صیانت شود.
    
    دست‌پاک با بیان اینکه هنر صنعت فرش، هویت ملی ایران و مربوط به امروز و دیروز نیست، عنوان کرد: باید به فرش دستباف به عنوان یک هنر مؤثر در توسعه صنعت نگاه ویژه‌ای شود.
    
    وی با تأکید بر اینکه در کشور توسعه‌یافته‌ای مانند سوئیس تنها 10 درصد از مردم تحصیل‌کرده هستند که به جای آن بر روی صنعت سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ابراز کرد: ایران بعد از آمریکا دومین کشور است که با 30 درصد تحصیل‌کرده بالاترین نرخ تحصیل‌کنندگان را دارد که متأسفانه بلد نیستیم از این قابلیت و مزیت در راستای توسعه کشور به درستی استفاده کنیم.
    
    رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه باید از صنعت فرش و این هویت ملی صیانت شود، تأکید کرد: 70 درصد بافندگان فرش در کشور زنانی هستند که بدون شعار و چشمداشتی به دولت در این عرصه فعالیت می‌کنند و با استفاده از کمترین سرمایه بیشترین منفعت را برای کشور دارند.
    
    پاک‌دست با بیان اینکه دارا بودن پشتوانه فرهنگی و هنری و وجود نگاه مثبت به فرش ایران در بازارهای جهانی از مزیت‌های فرش دستباف ایرانی است، افزود: در اختیار داشتن بازارهای جهانی فرش دستباف، تنوع تولیدات از نظر رنگ، طرح، اندازه و الیاف، تأمین بخش عمده‌ای از مواد اولیه در تولید فرش در کشور، وجود مؤسسات و مراکز علمی و تحقیقات و دانش‌آموختگان از دیگر مزیت‌های فرش دستباف در کشور است.