رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان از کارگاه های صنایع دستی بم و فهرج بازدید کرد

 

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان در راستای برنامه ریزی این کمیسیون برای سفر به شهرستان های استان در سال جاری، از کارگاه های صنایع دستی بانوان در بم و فهرج به منظور پیگیری حل مشکلات و مسائل آنها، بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، فخری الله توکلی به همراه محمدحسین اکبری یزدی عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان و مسئول دفتر نمایندگی اتاق کرمان در شرق استان از کارگاه صنایع دستی شرکت تعاونی غزاله شهرستان فهرج و کارگاه صنایع دستی ارگ بم بازدید کردند و در جریان فعالیت های بانوان این مناطق قرار گرفتند. کارگاه صنایع دستی شرکت تعاونی غزاله شهرستان فهرج 7 ماه پیش راه اندازی شده و در حال حاضر 45 بانوی هنرجو در رشته های حصیربافی، قالیبافی، گلیم بافی، پته دوزی و خیاطی در این کارگاه فعالیت می کنند که سرمایه اولیه این شرکت، هزینه خرید تجهیزات، لوازم و اجاره کارگاه توسط خیرین تامین شده و آموزش های لازم به بانوان مناطق مذکور به صورت رایگان انجام می شود.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان در مورد برگزاری دوره پیشرفته حصیربافی و سوزن دوزی برای بانوان این کارگاه قول مساعد داد و گفت: پیگیری های لازم برای اختصاص مکان مناسب تر برای فعالیت این بانوان انجام خواهد شد.

الله توکلی، با بیان اینکه مواد اولیه بومی در تولید این صنایع دستی استفاده می شود، افزود: اگر بتوان غرفه هایی را برای فروش تولیدات صنایع دستی این بانوان راه اندازی کرد در ایجاد اشتغال و استقبال بیشتر بانوان از این رشته ها بسیار تاثیرگذار خواهد بود. وی با اشاره به اینکه باید در کنار گردشگری، صنایع دستی حمایت و دیده شود، ادامه داد: غرفه های فروش صنایع دستی باید به صورت فصلی و موقتی در مکان هایی مانند ارگ بم که مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد راه اندازی شوند تا به فروش این تولیدات کمک کنند.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی استان کرمان، اظهار کرد: یکی از دغدغه های دولت، اشتغال زنان و جوانان است و باید در این زمینه حمایت های لازم از فعالیت های بانوان توسط برخی دستگاههای دولتی انجام شود.