رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان: امیدها و تلاش ها برای احیای فرش به چشم می خورد

کمیسیون قالی و صنایع دستی از جمله بخش‌های فعال اتاق کرمان است که در سال‌های اخیر توانسته اقدامات بسیار مهمی در حوزه فرش انجام و تا حدودی رونق را به این صنعت بازگرداند. رئیس این کمیسیون طی گزارشی به شرایط این صنعت و همچنین فعالیت‌های کمیسیون قالی و صنایع دستی در سال 96 اشاره کرده است. فخری الله‌توکلی که خود از فعالان صنعت فرش و بازرگانان نام‌آشنای ایران است، ضمن اشاره به مشکلات فراوان در این حوزه، می‌گوید همچنان امیدوار به بازگشت رونق سابق به فرش کرمان است.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان با بیان اینکه باید تحول جدی در صنعت فرش ایجاد شود، گفت: باید تلاش شود که فرش کرمان به بهترین شیوه و موثرترین روش ها معرفی و داشته های فرش کرمان، سابقه و برند آن به خوبی تبلیغ شود.

فخری الله توکلی، افزود: اگر چه صنعت فرش کرمان با قدمتی کهن به عنوان میراثی ماندگار در سطح ایران و جهان هنرنمایی می کند اما چند سالی است به دلیل مشکلات فراوان، نفس های این صنعت به ویژه در بخش صادرات به شماره افتاده اما هنوز امیدها و تلاش ها برای احیای آن به چشم می خورد.

وی ادامه داد: از مهمترین ویژگی های صنعت فرش دستباف می توان به تولید انبوه و عدم نیاز به تشکیلات وسیع اداری و یا موسسات بزرگ مالی، ایجاد اشتغال و درآمد به ویژه در مناطق روستایی، عدم احتیاج به سرمایه گذاری زیاد، ایجاد اشتغال در مشاغل زیرمجموعه این صنعت مانند پشم ریسی، رنگرزی و… متکی بودن بر امکانات داخلی و منبع مهم ایجاد درآمدهای ارزی، نام برد.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان اظهار کرد: صنعت قالی بافی در درون خود چندین شغل جانبی از جمله رنگرزی، چله‌کشی، نقشه‌کشی، تهیه نخ‌های کرکی و ابریشمی و فروشندگی فرش دارد و به همین دلیل نقش فرش در اشتغالزایی و کسب درآمد برای بافندگان غیر قابل انکار است.

الله توکلی، بیان کرد: اما مهمترین موضوع در این زمینه تولید متناسب با تقاضای بازار و شناسایی و دستیابی به بازارهای جدید و حفظ بازارهای موجود است تا بتوان رونق گذشته را نیز به این صنعت بازگرداند.

وی گفت: صادرات فرش دستباف طی دهه های اخیر نوسانات زیادی داشته و با وجود اینکه فرش ایرانی جایگاه خود را در سطح بین المللی به عنوان بزرگترین صادرکننده فرش دستباف حفظ کرده، اما جایگاه صادرات فرش دستباف در مقایسه با سایر اقلام صادراتی در حال کاهش است.

وی در بخش دیگری به اقدامات کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان در سال 96 اشاره کرد و گفت: اشتغالزایی، ارتقا تولید از منظر کمی و کیفی، بازاریابی داخلی و خارجی و توسعه بازار در تولیدات صنایع دستی و فرش استان، از اولویت های فعالیت این کمیسیون بوده است.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری دوره های کارگاهی و آموزشی بر اساس نیازها و پیشنهادات اعضای کمیسیون و توجه به بحث برندینگ و بهره گیری از شیوه های تبلیغاتی نوین برای معرفی صنایع دستی استان از دیگر برنامه ها بوده و همچنان ادامه خواهد داشت.

الله توکلی، به ارائه گزارشی از برخی اقدامات انجام شده توسط کمیسیون در سال 96 پرداخت و اظهار کرد: شرکت در بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف تهران در شهریورماه 96 از مهمترین اقدامات بود که

طراحان، پیشکسوتان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش کرمان حضوری فعال، پررنگ و هماهنگ داشتند.

وی افزود: در این نمایشگاه فرش های ارزشمند و نفیس کرمان با همکاری کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان و انجمن فرش استان در یک سالن در معرض نمایش و بازدید علاقمندان قرار گرفت.

الله توکلی، خاطرنشان کرد: در این دوره از نمایشگاه برخلاف دوره های گذشته، فعالان این صنعت به صورت منسجم در کنار یکدیگر قرار گرفتند و همین موضوع هماهنگی و همدلی برای توسعه این صنعت را نشان داد.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان، ادامه داد: برگزاری تور بازدید نمایشگاه فرش، برگزاری نشست تخصصی فرش دستباف در حاشیه نمایشگاه و برگزاری نشست رئیس اتاق کرمان و روسای کمیسیون های قالی صنایع دستی و گردشگری و خدمات با رئیس مرکز ملی فرش از جمله برنامه های جانبی این نمایشگاه بود.

 وی در ادامه به برگزاری نمایشگاه توانمندی های استان کرمان در مشهد در سال 96 اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه توانمندی های استان کرمان به عنوان یکی از استان های پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور، در محل سایت نمایشگاه های بین المللی مشهد توانمندی های استان به نمایش گذاشته شد که تعدادی از غرفه های این نمایشگاه نیز به صنایع دستی کرمان و یک سالن مجزا به فرش کرمان اختصاص یافته بود.

الله توکلی، اظهار کرد: شخصیت های ملی و استانی از جمله رئیس کل بانک مرکزی، شهردار مشهد، مشاور اقتصادی استاندار کرمان، رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان، عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد و... از این نمایشگاه دیدن کردند.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان به سفر هیاتی از بانوان کارآفرین ایران به فرانسه اشاره و بیان کرد: هدف از این سفر سه روزه معرفی دستاوردهای ایران در حوزه زنان و ملاقات‌های اقتصادی با بخش خصوصی این کشور بود. الله‌توکلی خاطرنشان کرد: این بانوان متشکل از اعضای اتاق های بازرگانی و روسای شرکت های خصوصی، برای حضور در سمینار "زن ایرانی؛ زن پویا" و برگزاری برخی نشست‌های تخصصی نیز به فرانسه سفر کردند.

وی ادامه داد: بانوان ایرانی علاوه بر شرکت در مجلس ملی فرانسه و شورای کارآفرینان این کشور در جلسات و کارگاه‌های تخصصی با شرکت های فرانسوی حضور داشتند.  الله توکلی، با تاکید بر اینکه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های حوزه زنان در ایران باید به تمامی جهان معرفی شود، اظهار کرد: در نشست با سفیر ایران در فرانسه و رئیس گروه دوستی ایران و فرانسه برخی راهکارهای تحقق این مهم بررسی و پیشنهاد داده شد.

رئیس کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان ادامه داد: مطالعه میدانی وضعیت موجود و آمار دقیق فعالین فرش دستباف جیرفت و پیگیری  وضعیت بیمه آنها، برگزاری اولین مسابقه عکاسی فرش دستباف و دکوراسیون داخلی، اخذ موافقت اصولی برای تشکیل مجمع موسسین انجمن فرش دستباف استان، حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران و معرفی دستبافته‌های ایلیاتی استان و... از سایر اقدامات انجام شده این کمیسیون در سالی که گذشت، بوده است.