صنایع دستی کرمان

صنایع دستی

صنایع دستی، هنر سنتی، نماد همبستگی و پیوند اقوام مختلف ایران است و ریشه های عمیق و استواری در فرهنگ غنی و باور ایران اسلامی دارد و به جهت ارائه ی ارزش های گوناگون صنایع دستی به مردم ایران و جهان و تبدیل آن آثار متنوع به اعتبار فرهنگی و اقتصادی، به بازار مصرف عرضه می شوند. مردان و زنان هنرمند و بی ادعای کرمانی از دیرباز با هنرهای بومی خود و تولید صنایع دستی نقش مهمی در رونق اقتصادی این استان داشته اند.  ، پته دوزی، قالیبافی، گلیم، شیریکی پیچ بافی، مشبک، معرق و منبت چوب، طراحی سنتی، طراحی گلیم، طراحی قالی، شال بافی، تذهیب، مینیاتور، مس تزئینی، مجسمه سازی، ساخت عروسک های محلی، دوخت لباس های محلی، آئینه دوزی، سکه دوزی و چاقو سازی از جمله صنایع دستی خطه پهناور دیار کریمان است.

پته دوزی:

پته دوزی نوعی از رودوزی های ایرانی است كه طی آن تمام سطح پارچه بوسیله ی بخیه های نخی و رنگین پوشیده می شود و هنرمندانی كه اكثراً نیز از زنان و دختران خانه دار هستند با كمك سوزن نقوشی ذهنی را كه الهام گرفته از پندارها و بینش های شخصی شان است بر زمینه ی پارچه ی پشمی ضخیمی بنام «عریض» می نشانند.

ادامه مطلب...

مسگری:

  مسگری كه یكی از شعبات فلزكاری است بنابرحدس باستان شناسان در حدود سه تا پنج هزار سال سابقه دارد . در واقع می توان گفت كه اولین اشیای فلزی ساخته شده به دست بشر مصنوعات مسی چكش كاری شده و كوچكی بوده كه به نیمه اول هزاره چهارم پیش از تاریخ تعلق دارد . در آخرین قرون دوران نوسنگی ، انسانی كه موفق به تهیه ابزار مورد نیاز خود از سنگ شده بود ، حسب اتفاق به عنصری برخورد كه نه تنها هنگام ضربه خوردن نمی شكست بلكه قابلیت ذوب ، چكش خواری و تغییر فرم را نیز داشت.

ادامه مطلب...

 قالیبافی:

کرمان از مراکز مهم قالیبافی ایران به شمار می آید . این شهر در آغاز قرن بیستم میلادی یکی از معروفترین مراکز قالیبافی جهان به شمار می آمده است ، چنان که در آستانه جنگ جهانی اول تعداد دارهای قالی در این استان به بیش از پنج هزار می رسید . طرح و رنگ در قالی کرمان اهمیت بسیار دارد ، طرحهای معروف قالی کرمان عبارت است از : شاه عباسی ، افشان ، ترنجی ، خوشه ، برگ فرنگی ، درختی ، شکارگاه و قاب قرآنی.

 شال بافی:

 شال بافی یکی از رشته های قدیمی و اصیل صنایع دستی در "هوتک" کرمان است.معمولا خانگی است و کارگاه در خانه قرار دارد .آقای غضنفر میراحمدی هوتکی آخرین بازمانده از نسل شالبافان کرمان در خانه ای به دور از هیاهوی شهری و نام آوریهای رایج به حفظ این هنر فراموش شده مشغول است.

گلیم بافی:

تولید گلیم در جوامع عشایری و روستایی تقریباً حالت حرفه ای غیر دایم و فصلی دارد و بافندگان آنكه اكثر زنان و دختران خانه دار هستند . از آثار و نوشته های مورخان جهان گردان پیداست که بافتن جزء اولین هنرها و صنایع قبیله های پراکنده انسانها بوده است می توان گفت پارچه و گلیم تقریباً ، از یک زمان رواج یافته است .

ادامه مطلب...

ترمه بافی:

ترمه، نوعی پارچه گران‌بهای بافته‌شده از الیاف بسیار لطیف است که از صنایع دستی نساجی نفیس ایران می‌باشد.ترمه با طرح‌های بسیار متنوعی در نقاط مختلف ایران بافته می‌شود .نقش‌های منحنی مانند بته جقه و گل‌های شاه‌عباسی در رنگ‌های مختلف در ترمه به کار می‌رود.

... ادامه مطلب

قلم‌زنی:

قلم‌زنی نیز هنری است كه در آن توسط نوك ظریف قلم فولاد و ضربات ماهرانه چكش‌های سبك بر روی سطح فلز برای ایجاد خطوط موج دار دور ظرف گرد مانند بشقاب و كاسه به كار می‌رفت.  نقش‌آفرینی می‌شود. . به گفته اساتید این رشته هنر قلم‌زنی در ابتدا مخصوص كرمان بود و به صورت خطوط ساده و یا اما این هنر بعد از وارد شدن به اصفهان كه طرحهای متنوع را رونق بخشیدند ، به اوج خود رسید .

ادامه مطلب...

معرق چوب:

معرق در لغت اصولا هر چیز رگه دار را معرق می گویتد. در معنی ایجاد نقش ها و طرح های زیبایی که از دوربری و تلفیق چوب های رنگی که روی زمینه ای از چوب یا پلی استر سیاه شکل می گیرد.

ادامه مطلب

 سیس بافی:

    سیس یکی دیگر از صنایع دستی مربوط به کرمان و مختص به شهرستان بم است، در این صنعت از سی‌های درخت خرما برای تولید ظروف، کیف‌های زنانه و تزیینات منزل استفاده می‌شود.

سنگ‌های قیمتی و زینتی:


    استان کرمان از شرایط خوبی از نظر دارا بودن مواد اولیه عالی در زمینه صنعت سنگ‌های تزیینی و زینتی برخوردار است و همین امر سبب رونق روزافزون این هنر در کرمان شده است.
   

 چاقوسازی:

هنر چاقوسازی به طریقه نسل به نسل از پدران به فرزندان به میراث مانده و همچنان در این شهر و با همان كیفیت گذشته رونق دارد . چاقو انواع مختلفی دارد از جمله شكاری ، قلمه‌زنی ، تزیینی و دسته شاخی كه نامگذاری این چاقوها بر اساس تیغه و نوع استفاده آنها می‌باشد.

ادامه مطلب

شیرکی پیچ:

'شیریکی پیچ' نام گلیمی است که در مناطق روستایی و عشایری سیرجان و بافت کرمان تولید می شود.به دلیل تاباندن خامه رنگی به دور نخ های تار (چله) به آن شیریکی پیچ و در گویش بین عشایر به آن گلیم پیچ هم گفته می شود.

ادامه مطلب

رنگرزی:

با گسترش هنر قالیبافی در دوران بعد از اسلام، هنر رنگرزی نیز توسعه یافت. بی شك، وفور و تنوع گیاهان رنگزا در نقاط مختلف ایران در این امر نقش به سزایی داشته است. وجود نمونه های منحصر به فرد قالی های ایرانی در موزه های جهان شاهد این ادعاست. از مهم ترین مراكز رنگرزی ایران می توان به فارس، آذربایجان، اصفهان، خراسان، مركزی، كاشان، كرمان، یزد، لرستان، همدان و تركمن صحرا اشاره كرد.

منبت کاری:

هنری مشتمل بر برجسته کاری چوب به وسیله ابزار و مغارهای خاص بر اساس نقشه ای دقیق است.تبحر هنرمندان کرمان عمدتاً در ساخت اسکلت مبلهای قالی و منبت کاری آنهاست.ساخت مبل قالی در کرمان بسیار متداول بوده و خراطی و منبت کاری روی اسکلت این مبلها از هنرهای سنتی و خاص هنرمندان کرمانی است.

ادامه مطلب

گره چینی:

گره چینی از هنرهای دیرینه در صنایع چوبی است که در آن از کنار هم قرار دادن تکه های کوچک چوب، نقوش گره های سنتی و هندسی نمایان می شود.آقایان محمد حسین عمید، ماشااله خدادادپور، و فرزندشان عبدالرضا خدادادپور و محمدرضا عبدالعلی زاده از هنرمندان این رشته در کرمان هستند.

ادامه مطلب

گبردوزی (زرتشتی دوزی):

گبردوزی یا زرتشتی دوزی ، همانگونه که از نامش پیداست هنری مرتبط با زرتشتیان ایران می باشد و توسط زرتشتیان ابداع گردیده است. گبردوزی معمولا با نخ ابریشم الوان روی پارچه های ریزبافت انجام می شود و نگاره های رایج در بیشتر تصاویر درخت، طاووس، گل، نقوش هندسی و محرماتی تشکیل می دهد.نقوشی که با ابریشم الوان دوخته می شوند بقدری ظریف است که بخیه های آن را با ذرهبین فقط می توان دید.و یکی از ویژگی های این نوع دوخت ترکیب و هماهنگی کامل رنگ هاست. در گذشته رسم بود که زرتشتیان کمی پس از تولد فرزند دختر ، کار دوختن جامهٔ عروسی او را آغاز می کردند. طی چند سال جامهٔ عروس با گلدوزیهای زیبا به پایان می رسید و به یک اثر هنری جالب مبدل می شد که در حال حاضر هنوز نزد زرتشتیان یزد و کرمان رواج دارد.